Velehradský dům sv. Cyrila a Metoděje / Velehrad
Velehradský dům sv. Cyrila a Metoděje vzbuzuje zájem o velehradskou tradici a poutavým způsobem probouzí v návštěvnících obdiv a hrdost na duchovní, umělecké a architektonické bohatství Velehradu od jeho osídlení cisterciáckými mnichy až po současnost se zaměřením na růst cyrilometodějské ideje napříč dějinami umění a kultury.
Velehrad je jedním z nejvýznamnějších poutních míst Moravy. Jeho historie se začala psát před více než 800 lety, kdy do údolí říčky Salašky přišlo prvních 12 cisterciáckých mnichů, aby nedaleko obce Veligrad (dnešní Staré Město) vybudovali svůj klášter. Právě na základě své polohy dostal klášter své jméno a stal se záhy nositelem mnohem starší duchovní tradice, která sahá až do 9. století, kdy na Moravu přišli slovanští věrozvěstové Konstantin a Metoděj. Význam poutního místa Velehrad tedy nespočívá v místním, nýbrž myšlenkovém vztahu k středisku apoštolské působnosti slovanských věrozvěstů. Proto býval v minulosti nazýván „moravským Betlémem.“ A tak již po staletí na Velehrad proudí tisíce poutníků, k nimž se v roce 1990 připojil také blahoslavený papež Jan Pavel II.
Bible pro malé i velké
Expozice přibližuje fascinující příběh vzniku Bible a ukazuje ji jako Knihu knih inspirující lidský život, což se poprvé a obzvláště silně projevilo v životě našeho národa poté, co soluňští bratři přišli na Moravu se svým průlomovým překladem Písma Svatého.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.