KULTURA / Ostatní

Popis: Zahrada Bratmannovy vily.
Zahrada Bratmannovy vily.
8.6.2017

O víkendu se otevře zahrada Bratmannovy vily

VALAŠSKÉ KLOBOUKY

Lidem se o nadcházející sobotě a neděli naskytne zajímavá příležitost strávit příjemný čas na zahradě Bratmannovy vily. Ta odemkne své brány díky celorepublikové akci Víkend otevřených zahrad, při níž bude letos v Česku ve stejný čas otevřeno na 190 zahradních prostor. Návštěvníci se mohou těšit na cvičení jógy, hry pro děti, výstavy o historii slavné vily i zahrady samotné, hudební vystoupení nebo večerní promítání. Přichystána bude i ochutnávka vín, kavárna a grilování. Lidé si zde také mohou navzájem vyměňovat sazenice ze svých zahrádek. V sobotu 10. června bude otevřeno od 9 do 22 hodin, v neděli pak od 9 do 16 hodin. Vstup bude volný.

„Víkend otevřených zahrad je akcí, při níž jsou zpřístupněny zahradní prostory, které jsou veřejnosti jinak běžně uzavřeny. Akce má lidem nabídnout seznámení s jejich architekturou i kouzlem místa jako takového. Ve Valašských Kloboukách se o otevření zahrady Bratmannovy vily, dnešního sídla základní umělecké školy, hovořilo už dříve a lidé projevovali zájem o to, aby bylo možné zahradu využívat jako park v centru města. Touto akcí se snažíme spolu s vedením školy uvést nápad v život, i když zatím jen na dva dny,“ pověděl místostarosta Martin Janík.

Zahrada přivítá první návštěvníky už v sobotu v 9 hodin, kdy bude probíhat ranní lekce jógy s cvičitelkou Ilonou Křivdovou. Od rána si také lidé budou moci prohlédnout výstavu absolventských prací Marie Mikuličákové a Marka Zámečníka, které představí historii zahrady i slavné vily a také návrhy na jejich rekonstrukci. Dále budou vystaveny batiky Jiřího Ročáka a jeho studentů.

„Během víkendu bude také probíhat výměna sazenic. Lidé sem mohou přinášet rostliny a sazeničky, co doma ve skleníku nebo na zahradě vypěstovali, a vyberou si naopak z toho, co donesou jiní návštěvníci,“ popsal Martin Janík lákavou součást programu.

Děti bude čekat několik zábavných disciplín, mezi nimi chůze po laně, skákání na trampolíně, pétanque nebo stolní hry. Od 14 hodin budou návštěvníci zváni do folklorního koutku souboru Klobučan, od 15 hodin přítomné potěší hudební vystoupení učitelů a žáků umělecké školy a v 16 hodin se mohou nechat okouzlit obřími bublinami. Současně se na zahradě bude odehrávat ochutnávka vín z vinotéky U Martinků a k dobré pohodě jistě přispěje jak fairtradová kavárna, tak grilované a jiné občerstvení.  Večer ve 20.30 hodin se bude konat stylové venkovní promítání filmu Králova zahradnice, který představí tvorbu zahrad ve Versailles v době Ludvíka XIV.

Neděle pak bude ideálním časem na poklidnou procházku po zahradě, lidé si mohou prohlížet výstavy, odpočinout si u kavárny nebo si pohrát s dětmi. „Část výtěžku z prodeje občerstvení bude věnována na zakoupení nového piana pro základní uměleckou školu,“ dodal místostarosta.

Víkend otevřených zahrad pořádá město Valašské Klobouky společně se Základní uměleckou školou Valašské Klobouky a Kulturním a vzdělávacím střediskem Valašské Klobouky.

Autor / zdroj: Ing. Lenka Zvonková

Doporučujeme

Sběrné suroviny UH - Peníze za Váš odpad!

Chcete chytře využít Váš odpad a ještě za něj dostat peníze?
Více informací naleznete na www.sbernesurovinyuh.cz.

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Sedm nových crashtestů – Škodě Karoq se dařilo

Při výběru auta je bezpečnost jedním z nejdůležitějších kritérií. Program Euro NCAP zveřejnil nové výsledky nárazových zkoušek modelů Citroën C3 Aircr

Post

Motoristé ve Zlínském kraji mohou využívat tři nové mosty

V těchto dnech byly dokončeny přestavby mostů v Brusném na Kroměřížsku, ve Vlčnově na Uherskohradišťsku a v Růžďce na Vsetínsku. Celkové náklady dosáh

Post

Můžete při nákupu v e-shopu zboží vždy do 14 dnů vrátit? Kdepak, existuje řada výjimek

Většinou dobře víme, že při nákupu v internetovém obchodě můžeme odstoupit od smlouvy do 14 dnů od převzetí zboží. Z každého pravidla však existují vý

Reklama

garaze.fabrego.cz

Reklama

PARTNEŘI

Sběrné suroviny UH, s.r.o. garaze.fabrego.cz Maminčino koření www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz www.beautyexpo.cz

REKLAMA