KULTURA / Ostatní

Popis: Zahrada Bratmannovy vily.
Zahrada Bratmannovy vily.
8.6.2017

O víkendu se otevře zahrada Bratmannovy vily

VALAŠSKÉ KLOBOUKY

Lidem se o nadcházející sobotě a neděli naskytne zajímavá příležitost strávit příjemný čas na zahradě Bratmannovy vily. Ta odemkne své brány díky celorepublikové akci Víkend otevřených zahrad, při níž bude letos v Česku ve stejný čas otevřeno na 190 zahradních prostor. Návštěvníci se mohou těšit na cvičení jógy, hry pro děti, výstavy o historii slavné vily i zahrady samotné, hudební vystoupení nebo večerní promítání. Přichystána bude i ochutnávka vín, kavárna a grilování. Lidé si zde také mohou navzájem vyměňovat sazenice ze svých zahrádek. V sobotu 10. června bude otevřeno od 9 do 22 hodin, v neděli pak od 9 do 16 hodin. Vstup bude volný.

„Víkend otevřených zahrad je akcí, při níž jsou zpřístupněny zahradní prostory, které jsou veřejnosti jinak běžně uzavřeny. Akce má lidem nabídnout seznámení s jejich architekturou i kouzlem místa jako takového. Ve Valašských Kloboukách se o otevření zahrady Bratmannovy vily, dnešního sídla základní umělecké školy, hovořilo už dříve a lidé projevovali zájem o to, aby bylo možné zahradu využívat jako park v centru města. Touto akcí se snažíme spolu s vedením školy uvést nápad v život, i když zatím jen na dva dny,“ pověděl místostarosta Martin Janík.

Zahrada přivítá první návštěvníky už v sobotu v 9 hodin, kdy bude probíhat ranní lekce jógy s cvičitelkou Ilonou Křivdovou. Od rána si také lidé budou moci prohlédnout výstavu absolventských prací Marie Mikuličákové a Marka Zámečníka, které představí historii zahrady i slavné vily a také návrhy na jejich rekonstrukci. Dále budou vystaveny batiky Jiřího Ročáka a jeho studentů.

„Během víkendu bude také probíhat výměna sazenic. Lidé sem mohou přinášet rostliny a sazeničky, co doma ve skleníku nebo na zahradě vypěstovali, a vyberou si naopak z toho, co donesou jiní návštěvníci,“ popsal Martin Janík lákavou součást programu.

Děti bude čekat několik zábavných disciplín, mezi nimi chůze po laně, skákání na trampolíně, pétanque nebo stolní hry. Od 14 hodin budou návštěvníci zváni do folklorního koutku souboru Klobučan, od 15 hodin přítomné potěší hudební vystoupení učitelů a žáků umělecké školy a v 16 hodin se mohou nechat okouzlit obřími bublinami. Současně se na zahradě bude odehrávat ochutnávka vín z vinotéky U Martinků a k dobré pohodě jistě přispěje jak fairtradová kavárna, tak grilované a jiné občerstvení.  Večer ve 20.30 hodin se bude konat stylové venkovní promítání filmu Králova zahradnice, který představí tvorbu zahrad ve Versailles v době Ludvíka XIV.

Neděle pak bude ideálním časem na poklidnou procházku po zahradě, lidé si mohou prohlížet výstavy, odpočinout si u kavárny nebo si pohrát s dětmi. „Část výtěžku z prodeje občerstvení bude věnována na zakoupení nového piana pro základní uměleckou školu,“ dodal místostarosta.

Víkend otevřených zahrad pořádá město Valašské Klobouky společně se Základní uměleckou školou Valašské Klobouky a Kulturním a vzdělávacím střediskem Valašské Klobouky.

Autor / zdroj: Ing. Lenka Zvonková

Doporučujeme

Vedení účetnictví, daňové evidence a mezd

Kompletní zpracování účetnictví, daňové evidence a mezd. Po dohodě zastupování na úřadech. Podrobné informace na www.jolanaucetnictvi.cz

Sběrné suroviny UH - Peníze za Váš odpad!

Chcete chytře využít Váš odpad a ještě za něj dostat peníze?
Více informací naleznete na www.sbernesurovinyuh.cz.

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Metabolická ambulance si poradí s močovými kameny

Metabolická ambulance fungující jako jediná ve Zlínském kraji při Oddělení klinické biochemie a farmakologie Krajské nemocnice T. Bati se mimo jiné za

Post

Sparta gólem Lafaty porazila Slovácko

Sparťané zaznamenali první domácí výhru v sezóně, když porazili v pátečním utkání na Letné Slovácko 1:0 díky gólu kapitána Davida Lafaty.

Post

Hejtman přesně vymezil území se zákazem vstupu na mapě, hranice se mírně zmenšila

S ohledem na opatření vydaná ve vztahu k zastavení šíření nákazy afrického moru prasat vydal hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek rozhodnutí, kterým pře

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

Maminčino koření www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz www.beautyexpo.cz Sběrné suroviny UH, s.r.o. www.jolanaucetnictvi.cz garaze.fabrego.cz

REKLAMA