AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis:
21.8.2018

Zájem o alergologickou ambulanci je velký, pátrání po příčinách onemocnění je někdy zdlouhavé

UHERSKÉ HRADIŠTĚ

Více než stovka nových pacientů prošla ambulancí alergologie a klinické imunologie od začátku letošního roku, kdy ji Uherskohradišťská nemocnice nově otevřela v přízemí plicního pavilonu. Mnozí z nich musejí přicházet opakovaně, pátrání po příčinách alergické reakce je totiž někdy zdlouhavé a vyžaduje trpělivost a spolupráci pacienta. Nová specializovaná poradna pomáhá lidem s určením typu alergie, její léčbou, ale také s prevencí a zvyšováním povědomí o tom, jak nepříjemné příznaky alergie zmírnit.

Alergie všeho druhu jsou v posledních letech na vzestupu, týkají se už 30 až 35 procent populace.

„V současnosti pozorujeme nárůst alergií zejména v dětské populaci. Často jde o potravinovou nesnášenlivost. Žijeme totiž v době nadměrného užívání antibiotik, také s vysokým standardem hygieny a dezinfekce. Značný vliv má také strava, kdy konzumujeme potraviny někdy až z druhého konce světa, navíc s vysokým přídavkem průmyslových komponent,“ vysvětluje některé z možných příčin neustálého nárůstu alergiků Arnošt Sobol, lékař alergologické ambulance.

Podle jeho slov je právě odhalení příčin alergické reakce pro lékaře někdy až detektivní práce.

„Například když se při podezření na potravinovou nesnášenlivost provádějí kožní testy s potravinami. Ty se doplňují laboratorním vyšetřením, pacient se podrobí expozičním testům s podezřelými potravinami, a pokud stále neznáme příčinu, nastupuje eliminační dieta, kdy postupně vynecháváme v jídelníčku pacienta některé potraviny a sledujeme vývoj jeho obtíží,“ popisuje lékař.

Nově vzniklá ambulance se zaměřuje na dospělé pacienty a pomůže hlavně s dýchacími problémy, které jsou jedním z nejčastějších projevů alergie. V návaznosti na plicní oddělení je tady k dispozici komplexní spirometrická diagnostika, včetně bronchomotorických testů a vyšetření oxidu dusnatého ve vydechovaném vzduchu. Při diagnostice je možné využívat také zázemí zdejších laboratoří pro stanovení specifických protilátek.

Ambulance se ale zabývá také chronickou rýmou, kožními alergiemi nebo lékovou a potravinovou nesnášenlivostí. Nabízí i vyšetření imunitního systému a cílenou imunoterapii, tedy léčbu, pomocí které si pacienti na dráždivé alergeny postupně „zvykají“, a tím se daří alergické reakce mírnit.

Ambulance alergologie a klinické imunologie je v provozu každé pondělí od 8:00 do 15:00 hodin. „O vyšetření v naší ambulanci je od jejího otevření velký zájem. Preferujeme, když má pacient doporučení obvodního lékaře nebo specialisty. Ve zvláštních případech jsme ale schopni pacienta vyšetřit i po individuální domluvě,“ doplňuje její lékař, Arnošt Sobol.

Podobné zázemí nabízí Uherskohradišťská nemocnice i dětským pacientům, a to v přízemí budovy F v rámci ambulance alergologie a klinické imunologie Dětského oddělení.

Autor / zdroj: Egon Havrlant

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

V KOVOZOO bude k vidění betlém z kovového odpadu

V unikátní KOVOZOO ve Starém Městě u Uherského Hradiště bude k vidění Betlém ze dřeva a kovu. Prohlédnout si jej bude možné od soboty 1. prosince, v a

Post

Stav krajských silnic na Zlínsku se i nadále zlepšuje

Poslední hodnocení stavu povrchu vozovek silnic II. a III. třídy ve Zlínském kraji potvrdilo dlouhodobý trend postupného mírného zlepšování jejich kva

Post

Dětské oddělení v Uherskohradišťské nemocnici zabydlela zvířátka

Žirafy, sloni, želvy, ale také šneci, medvědi nebo třeba sovy budou přímo na pokojích od začátku příštího roku těšit malé pacienty Uherskohradišťské n

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě